Plochá strecha - spádovaná tepelnou izoláciou
Spádové klíny z tepelnoizolačných materiálov.
Výhodou spádových klínov z tepelneizolačných materiálov je, že plnia v sklabe viacero funkcií. Vätšinou to sú funkcie spádovej a tepelnoizolačnej vrstvy. Vďaka spádovým klínom je tak možné nahradiť v skladbe strešného plášťa spádovú vrstvu napríklad zo silikátu, ktorá predlžuje dobu výstavby s použitím mokrého procesu (obr. 1).
Obr. 1 Schéma skladby plochej strechy so spádovými klínmi
Nízku objemovú hmotnosť tepelneizolačných materiálov, z ktorých v dĺžke zostávajú, ďalej oceníme tam, kde si nimôžeme dovoliť zaťažiť stávajúcu stopnú konštrukciu, ktorá nesie skladbu strešného plášťa (napríklad u rekonštrukcii, alebo pri dodatočnom zateplovaní budov). Spádové klíny je možné zaobstarať aj vo variante, kedy na hornom líci klínu je nakašírovaná vrstva hydroizolačného povlaku. Ako hydroizolačný povlak sa používajú rôzne typy asfaltových pásov, ktoré môžu plniť separčnú funkciu alebo slúžia ako prvá vrstva hydroizolčného súvrstia z asfaltových pásov. Materiálom, z ktorého sú spádové klíny vyrábané, je prevažne podlahový polystyrén EPS, ale aj minerálna vata.
-
Výhody spádových klínov:
- - zníženie namáhania nosnej konštrukcie vlastným priťažením skladby,
- odstránenie mokrého procesu pri tvorbe strešného plášťa,
- zlepšenie celkových tepelnotechnických pareametrov skladby strešného plášťa,
- možnosť použiť diely s nakašírovaným hydroizolačným povlakom.
Umiestňovanie vrstiev spádových klínov.
Zvyšujúce sa požiadavky na tepelnú ochranu budov majú za následok tiež nárast hrúbky tepelnej izolácie v skladbách striech. Spádové klíny majú svoje výrobné limity (obr. 2) a preto je pri vätších hrúbkach skladba vytvorená v kombinácií klínu a rovnej dosky s konštantnou hrúbkou. V tejto súvislosti vystáva otázka vzájomného usporiadania týchto vrstiev.
Obr. 2 Obvyklé výrobné limity spádových klínov
Obr. 3 Skladba so spádovými klínmi v spodnej vrstve
Obr. 4 Skladba so spádovými klínmi v hornej vrstve
Pre umiestňovanie vrstvy spádových klínov sa ponúkajú dve možnosťi:
1. spádové klíny tvoria spodnú vrstvu a na nej sú rovné dosky (obr. 3),
2. spádové klíny tvoria hornú vrstvu a pod ňou sú umiestnené rovné dosky (obr. 4).
Pri umiestňovaní vrstiev dvoch tepelných izolantov by sme si mali uvedomiť, že horná vrstva by mala byť dostatočno tuhá a pevná. Pokiaľ teda používame tepelné izolanty s rozdielnou pevnosťou (rozdiel medzi pevnosťami by nemal byť niejak výrazný), potom pevnejší diel by sme mali umiestniť nad vrstvu s nižšou pevnosťou.
Ďalším kritériom by ma byť vyššie zmieňovaný výrobný limit dielov. Pokiaľ vieme, že v skladbe použijeme diel s nakašírovanou vrstvou hydroizolačného povlaku, je výhodnejšie aby spodnú vrstvu tvorili spádové klíny (obr. 5) a horné dosky s nakašírovaným povlakom (obr. 6). Dôvodom je zrýchlenie pokládky. Ďalej potom aj znížime počet spojov nakašírovaného hydroizolačného podkladu, pretože spádové dielce s nakašírovanou vrstvou sú dostupné len v menších rozmeroch (cca 1,0 x 1,0m) než rovné dosky (2,5 x 1,0m).
Obr. 5 Skladba so silikátovou spádovou vrstvou (mokrý proces)
Obr. 6 Skladba s tepelněizolačnou spádovou vrstvou
Poznámka: U spádových klínov aj dosiek v hrúbke menšej ako 40 mm. Sú náchylné na zlomenie pri manipulácií na stavbe
Zdroj: asb-portal.cz - čerpané informácie
Tech. podpora
Nezabudnite!
Overení a vyškolení pracovníci znamenajú, že za ich prácou nájdete veľa spokojných zakázníkov. Preto naše odporúčanie je, že vždy treba kvalitu brať ako hlavný faktor. Proste spkojnosť rovná sa kvalita obzvlášť to platí pri izoláciách a to dvakrát.
Napíšte námPonuka práce
Hľadáme pracovníka na stavby v Bratislave! Ak ste ochotný pracovať v dynamickom prostredí a máte záujem o stabilnú prácu na rôznych projektoch, máme pre vás skvelú príležitosť. Vyplňte náš dotazník na našej webovej stránke a my sa vám ozveme s viac informáciami. Pridajte sa k nášmu tímui a spoločne staviame lepšiu budúcnosť!
DOTAZNÍK